Kde vyřídit a jak získat elektronický podpis

Elektronický podpis může usnadnit komunikaci s úřady – některé dokumenty je díky němu možné poslat elektronickou poštou, místo aby bylo nutné jít s nimi osobně na podatelnu úřadu nebo je posílat v papírové podobě jako normální poštovní zásilku.

Daňové přiznání, přehled pro správu sociálního zabezpečení – to jsou jen některé dokumenty, které je možné poslat úřadům v digitální podobě. Musí ale být opatřeny jednoznačným identifikátorem. Tuto funkci v „papírové“ komunikaci tvoří vlastnoruční podpis (případně doplněný razítkem firmy), v elektronické komunikaci má svou obdobu – elektronický podpis. Ten je ale nutné si nejprve zařídit.

Datovou schránkou nebo e-mailem?

Komunikovat elektronicky s úřady je možné i bez elektronického podpisu – v takovém případě pak ale musí být dokumenty poslány prostřednictvím datové schránky, která zajišťuje pravost dokumentu a jeho spojení s konkrétní osobou, majitelem datové schránky. Jenže datová schránka má svá úskalí.

Předně to není e-mail. Dokumenty skrze ní odcházejí ve speciálním formátu, „pošta“ z úřadu se v nich uchovává jen devadesát dní, pak zmizí. Delší uchování zpráv už je za peníze. Navíc – pokud do datové schránky dorazí od úřadu nějaký dokument, který si uživatel pro pozdější jednání s úřady vytiskne, nemusí mu být k ničemu. Úřad může snadno zpochybnit jeho hodnověrnost. Na úřadech lpějí na originálech nebo úředně ověřených stejnopisech. Nechat si ověřit vytištěnou zprávu z datové schránky lze – na poště na Czech Pointu, za peníze (30 Kč za stránku).

Oproti tomu elektronický podpis je použitelný s normálním e-mailem – coby jednoznačný identifikátor dodá obyčejné e-mailové zprávě punc věrohodnosti. Na druhé straně – na rozdíl od datové schránky nezaručuje, že zpráva opatřená elektronickým podpisem skutečně doputuje k adresátovi a neztratí se cestou internetem, jak se sem tam e-mailům stane (nebo neskončí u adresáta ve spamovém koši). Elektronický podpis také není – na rozdíl od datové schránky v „základní výbavě“ – zadarmo, jeho platnost je navíc časově omezena, takže se za něj musí platit každý rok.

Jen od počítače to nepůjde

Elektronický podpis (alias kvalifikovaný certifikát) – tedy ten akceptovaný českými úřady – je možné získat jedině u tzv. certifikační autority. Tímto titulem se mohou chlubit v republice pouze tři společnosti – První certifikační autorita, e-Identity a PostSignum (služba certifikační autority pod hlavičkou České pošty). V cenách mezi nimi dnes již velký rozdíl není.

Na webu certifikační autority si ze svého počítače vygenerujete žádost o vystavení certifikátu. K jeho získání je pak ale nutné zvednout se od počítače – bez osobní návštěvy registračního místa dané certifikační autority to zkrátka nejde.

Na registračním místě (v případě České pošty každá pobočka, která má Czech Point) proběhne kontrola, že ten, kdo žádá o elektronický podpis, je skutečně tím, za koho se vydává. Zkrátka – zkontrolují se zadané údaje podle osobních dokladů. A certifikát je hotov. Samozřejmě až po zaplacení – stojí to zhruba 400 korun. A po roce je nutné certifikát obnovit – zaplatit znovu na další rok.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *