
Začít podnikat není z hlediska úředních formalit zase až tak moc složité – za předpokladu, že se člověk do podnikání pouští coby fyzická osoba. Vyřídit si živnostenský list a zaregistrovat se k placení daně z příjmu a zdravotního a sociálního pojištění sice vyžaduje trochu obíhání, ale dá se zvládnout i během jediného dne. Mnohem složitější je uspět. A předpokladem úspěchu je zvolit si ten správný obor podnikání. Ale jak vybrat ten pravý?
Kde jsou peníze
Pokud by člověk hledal podnikání s nejvyššími výnosy, musel by se pustit za hranu zákona a měl by na výběr mezi tím začít obchodovat se zbraněmi, s drogami nebo s holkami. I když holky v poslední době předběhly ohrožené druhy exotických zvířat – nelegální obchodování s nimi se dnes stává velmi lukrativním byznysem. Pokud zůstaneme u legálního podnikání, největšími trháky jsou nanotechnologie, robotika a energetika. Velké možnosti skýtá i výzkum a vývoj nových léků. Podobné rady jsou ale někomu, kdo přemýšlí o tom, že by se „udělal pro sebe“, dost k ničemu. Nanotechnologie a podobné věci jsou sice dnes „in“, výzkum a vývoj v těchto oblastech ale vyžaduje velké množství finančních prostředků, než začne nést ovoce v podobě velkých zisků.
Řemeslo má zlaté dno
Kde je dnes určitě „díra“ na trhu, jsou služby kvalifikovaných řemeslníků. Učňovské obory už dlouhá léta zacházejí na úbytě kvůli tomu, že dnes je v módě mít aspoň maturitu a díky boji přebujelé sítě středních škol o žáky se dostane na střední každý, kdo se umí aspoň podepsat. Ubývá tak mladých adeptů řemesla. Ten, kdo dnes umí opravit kapající kohoutek, obložit koupelnu dlaždičkami nebo vyřešit elektrické rozvody v bytě, má o zákazníky postaráno – volají mu sami.
Kam se raději nepouštět
Naopak, zkusit začít podnikat třeba v oblasti stavebnictví, je dnes hodně odvážný počin. Kdo chtěl postavit, má postaveno, kdo chce stavět, čeká, až bude lépe a budou na stavbu peníze.
Podobně obtížné je, ač se to na první pohled nezdá, rozjet úklidovou firmu. Úklidovek je spousta a konkurenční boj se odehrává zejména na poli cenové nabídky. Levnější vyhrává – a cenová válka tlačí ceny často až k samé hranici nákladů a někdy i pod ni. „„Myslím, že dnes by bylo hodně těžké rozjíždět úklidovou firmu od začátku a shánět zákazníky, protože převis nabídky nad poptávkou je skutečně velký,“ míní Soňa Prokopová, majitelka úklidové firmy Partena, která na trhu úklidových služeb působí už od roku 1996.
Dělej, co tě baví
Jednou z cest, která může vést ke zrodu úspěšného podnikání, je „udělat se pro sebe“ v oboru, v němž člověk už nějakou dobu sbíral zkušenosti jako zaměstnanec – příkladem může být kuchař, který si po letech vaření „u cizích“ otevře vlastní restauraci. A někdy se může v podnikání proměnit původně volnočasová aktivita. Zakladatel „továrny na auta“ Kaipan, která vyrábí pod touto značkou malé série sporťáků, si chtěl nejdřív jen postavit doma v garáži auto svých snů – sporťák a la Lotus. Dnes dodá na trh každý rok několik desítek kusů nových Kaipanů a uživí tím nejen sebe, ale i nevelký aparát zaměstnanců. Z Michala Hradského tohle podnikání milionáře neudělalo, to pro něj ale není měřítko úspěšnosti. „Štěstí není v tom, že je člověk bohatý, ale že je spokojený a dělá věci, co se mu líbí. Peníze jsou jen částí svobody – když jich je dost, není člověk nucen dělat otrockou práci, aby se uživil. Ale když máte to štěstí, že se pro vás práce, kterou děláte, stane zábavou, za kterou navíc dostáváte zaplaceno, jste šťastný člověk,“ míní.
Další články z rubriky
- Podnikání při zaměstnání
- Podnikatelský záměr: vypracovaný vzor
- Vlastní kapitál
- Podnikatelský plán
- Živnostenský list: Co je potřeba
- Nápady na podnikání
- Dotace pro začínající podnikatele
- Půjčka pro začínající podnikatele
- Jak podnikat jako OSVČ – jak založit živnost
- V čem začít podnikat
- Další články z rubriky 'Začínám podnikat' »